5 Ocak 2011 Çarşamba

Makarondan başka birşey yemem!

Photobucket

Paris'e ilk gittiğimde uzun yıllar Paris'te yaşayan arkadaşlarımdan biri "Ne yaparsan yap ama Laduree'de makaron yemeden sakın dönme", demişti. Kapısındaki turistik kuyruğu görünce bedava dağıttıklarını düşündüğüm makaronları orada bırakıp rotamı Louvre müzesine çevirmeyi daha uygun bulmuştum. Daha sonra Laduree Türkiye'ye geliyor diye bir haber çıktı o çılgınca bekleyişte işte bundan sonra başladı. Baylan, Divan gibi pastaneler Laduree gelmeden bütün marifetlerini ortaya döktü. Yılbaşında sevgilisinden ayakkabı, kazak gibi hediyeler bekleyen kadınlar bu sene bir kutu makarona tav oldu.

Beni mutlu etmeyi pek seven sevgili ise geçtiğimiz hafta sonu hadi gidip bakalım neymiş şu makaron çılgınlığı dedi. Tabi bunu söylerken cumartesi günü bebeğin nasıl çılgın bir trafiğe sahip olduğunu hesaba katmamıştı. 1 saatlik bir yolculuktan sonra sonunda Bebek'teki minicik Laduure'ye ulaştık. İtiraf etmeliyim Paris'teki Laduree'nin kocaman bahçesini ve içinde keyifle şampanyasını yudumlayan insanları gördükten sonra Bebek'teki pastane bana Laduure Outlet gibi geldi :)


Photobucket


Yine de önemli olan lezzettir diyerek başladık makaronlarımızı seçmeye bir tane çikolatalı, sonra bir tane limonlu, bir tane fıstıklı derken 8 tane makaron almaya karar verdik.
Şimdiki diyaloğumuz ise gerçekten ilginç :)

6 tane makaron toplam 28 lira efendim.

E ama burada 6 tane makaron 20 lira yazıyor?

Fransız olduğundan şüphelendiğim satış elemanı gülümsüyor. (Gülümseyince Fransız olduğuna dair şüphelerim anında yok oluyor )

Kutulu fiyatı 28 lira, kesekağıdı isterseniz 20 lira!?

Kese kağıdı olsun o zaman biz zaten hemen yiyeceğiz bunları:)

Böylece kese kağıdımızdaki makaronlara 20 lira verip Laduree'den ayrılıyoruz.

Dürüst olacağım, evet makaronların görüntüleri de, tadı da gerçekten güzel. Ama öyle" Tadı damağımda kaldı, şahaneymiş, artık Laduree'nin müdavimiyim", diyemeyeceğim. Bu makaron furyası bir yıl daha sürer, sarı saçlı, Beyaz Türk kadınlarımız "Ayy canım çok makaron çekti Necmi hadi gidip kilosuna 100 lira verelim kutusunu da saklarız havamız olur" der, bir sene sonra da bu trend unutulur gider :)

Gününüz Güzel geçsin :)


Photobucket


Photobucket


Photobucket

7 yorum:

 1. Ze su şinnn,dun bread's de rastladım bende makaronlara, kutusunda 10 tanesı 14 TL'ydı.

  YanıtlaSil
 2. Canım çekti ama yaaaa! :/

  YanıtlaSil
 3. deneyen birinden, birinci ağızdan dinlemek çok güzeldi:) gitmedim yemedim ama sayende şahane bilgiler edindim, şu kesekağıdını da unutmam:)

  YanıtlaSil
 4. ben de breads'den aldım tüm bu şaşaa üstüne beğenmedim.. belki divan ya da laduree farkı biraz dah afazladır ama ölmeye değer birşeye benzetemedim:)

  YanıtlaSil
 5. Süperr anlatmışsın ya.Kutu için 8 lira biraz fazla değil mi?Ahh Allahtan buralarda yok macaroncu :)Kesin alırdım çünkü

  YanıtlaSil
 6. Mekan önerilerine bayılıyorum her defasında enfes oluyor tatlar :) resimler çok güzel bu arada ;)

  YanıtlaSil
 7. Makaron bence Baylan'da yenir ama Kadikoy'de.
  Bebek'te sube acan mekanlara bir haller oluyor.
  2 sene once Baylan'da kilosu 50 TL'yken simdi 100 TL. Gorende altin yiyoruz sanir!

  YanıtlaSil